حسن روح الامین رکورد فروش هنر انقلاب را به نام خود زد/ استقبال از عکس عملیات بیت المقدس

 

دوازدهمین دوره حراج تهران که به هنر معاصر ایران اختصاص داشت، با فروش کلی 31 میلیارد و 717 میلیون تومان در حالی به کار خود خاتمه داد که رشد مارکت هنری هنرمندان مذهبی و انقلابی ایران را نوید  داد.

 

در این دوره آثار هنرمندان انقلاب شگفتی ساز شدند و با رشد قابل توجهی نسبت به رقم پایه چکش خوردند که از آن جمله می توان به فروش اثری از حسن روح الامین اشاره کرد که هفت برابر قیمت پایه به فروش رسید. این اثر از مجموعه «عصیان» این هنرمند با قیمت پایه 40 میلیون تومان پیشنهاد و در نهایت روی رقم 280 میلیون تومان چکش خورد که این اتفاق بی سابقه درتاریخ حراج تهران، نویدبخش رشد بی نظیر مارکت هنر مذهبی و انقلابی ایران از طریق این رویداد است.

در این دوره در مجموع 7 اثر بالاتر از یک میلیارد تومان چکش خورد، 9 اثر بالاتر از 500 میلیون تومان، 48 اثر بین 100 تا 500 میلیون تومان و 50 اثر زیر 100 میلیون تومان به فروش رسیدند و سه اثر از منصوره حسینی، فرامرز پیلارام و خسرو حسن زاده نیز فروخته نشد.

رکورد فروش این دوره نیز در اختیار اثری از حسین زنده رودی با عنوان «قوس آبی نیلگون» است که با 3 میلیارد تومان قیمت پایه به عنوان گران ترین اثر این دوره ارایه شد و روی رقم 3 میلیارد و 200 میلیون تومان چکش خورد. تابلو«طبیعت بی جان» منوچهر یکتایی نیز با فروش یک میلیارد و 900 میلیون تومانی، اثری از فرهاد مشیری از مجموعه کوزه ها با عنوان «خوابم یا بیدارم» با فروش یک میلیارد و 600 میلیون تومان، مجسمه ای از ژازه تباتبایی یک میلیارد و صد میلیون تومان، اثری از منیر شاهرودی فرمانفرماییان با فروش یک میلیارد و صد میلیون تومان، اثری از فرامرز پیلارام و مجسمه «هیچ روی صندلی» اثر پرویز تناولی نیز هر کدام با فروش یک میلیارد تومانی، هفت هنرمند میلیاردی این دوره بودند.

آثاری که در دوازدهمین دوره حراج تهران ارایه شد، معاصرترین آثار به لحاظ سبک و ماهیت در طول دوره های گذشته این حراج تاکنون بوده است.

حراج تهران در هر دوره، آثار ده ها هنرمند جدید را به خریداران پیشنهاد می کند و آثارشان را در کنار هنرمندانی که مارکت هنری تثبیت شده ای دارند، چکش می زند و به این ترتیب راه ورود هنرمندان تازه ای را به بازار هنر جهان هموار می کند.

در این دوره نیز 26 هنرمند برای نخستین بار آثارشان به حراج تهران معرفی شدند که برخی از آنها هنرمندان شناخته شده ای بودند از جمله مهدی حسینی، کریم نصر، احمد وکیلی، مسعود سعدالدین، فاطمه امدادیان  و برخی دیگر نیز هنرمندان کمتر شناخته شده و یا جوانی هستند که فروش آثارشان را در یک رویداد معتبر و رسمی برای نخستین بار تجربه می کنند.

دوازدهمین دوره حراج تهران نیز همچون دوره های گذشته میزبان آثاری از  هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس بود که فروش قابل توجهی را نسبت به دوره های قبل تجربه کردند و علاوه بر اثری از حسن روح الامین که رشد 7 برابری را در این حراج تجربه کرد، جاسم غضبان پور عکاس شناخته شده دوران جنگ تحمیلی نیز با عکسی با عنوان «یاران فکه» برای نخستین بار در این حراج حضور یافت و توانست به فروش 38 میلیون تومانی دست یابد. عکس «گمرک خرمشهر» اثر سعید صادقی نیز روی قیمت بیشینه خود 70 میلیون تومان چکش خورد، نقاشی کاظم چلیپا از دیگر نقاشان انقلاب و دفاع مقدس نزدیک به رقم بیشینه 38 میلیون تومان فروش رفت. نقاشی حبیب الله صادقی نیز دوبرابر رقم کمینه 60 میلیون تومان چکش خورد. اثر ایرج اسکندری نیز بالاتر از رقم بیشینه 80 میلیون تومان فروخته شد و نقاشی مرتضی گودرزی نیز نزدیک به رقم بیشینه 36 میلیون تومان به فروش رسید.

اثر بدون عنوان هانیبال الخاص با موضوع شهادت و انقلاب اسلامی نیز در این حراج به قیمت 150 میلیون تومان فروخته شد.

 

نویسنده: کیوان امجدیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید